Cultbeauty Alışverişim - 1 / My Cultbeauty Haul - 1


See below for the English version.   Küçük (ancak zaruri) bir aradan sonra yeniden merhaba!

   Son zamanlarda hayatımda bir hayli şey değişti, bir süredir Malta'da yaşıyorum. Hazır Avrupa'nın bu küçük ve sıcak ülkesindeyim, kendimi online alışveriş yapmaktan alıkoyamadım. 


   Bugün sizlerle Cultbeauty websitesinden aldıklarımı paylaşacağım. 7 Ekim'de verdiğim sipariş 15 Ekim'de -Malta'ya- elime ulaştı.
The Inkey List Fulvic Acid Brightening Cleanser: Bitmek üzere olan mini boy yüz temizleme jelimin yerine denemek için listemde olan uygun fiyatlı bu ürünü satın aldım. The Inkey List'ten kullanacağım ilk ürün olacağı için heyecanlıyım. (12.70 € ≌ 231 ₺)


The Ordinary Hyaluranic Acid 2% + B5 30ML: Daha önce markanın 100% Organic Cold-Pressed Moroccan Argan Oil ve 100% Plant-Derived Squalane ürünlerini kullanmış ve pek de etkilenmemiştim. Ancak cilt bakımım rutinime hyalüronik asit eklemeye karar verdiğimde bu ürün hakkında çok fazla yorum okudum. Denemek için sabırsızlanıyorum (7.30 € ≌ 133 ₺)


Solgar Skin, Nails & Hair Formula Tablets: Yaklaşık iki aydır hem stres, hem de hava değişikliği nedenleriyle olduğunu düşündüğüm yoğun bir saç dökülmesi ve önünü alamadığım tırnak kırılmaları yaşıyorum. Geçtiğim her yerde arkamda onlarca saç teli bırakıyor ve tırnaklarımı en dibinden kestiğim hâlde kırılmalarına engel olamıyorum. Küçük bir araştırma sonrası bu gıda takviyesini bir ay denemeye karar verdim. İşe yaraması için dua edelim. (15.20 € ≌ 277 ₺)   Bu alışverişimde kargo ücreti ödemedim ve yakın bir tarihte almak üzere yeni bir sepet oluşturdum bile!


   Bir sonraki yazıya kadar kendinize cici bakın.
   Hello again after a short (but necessary) break!

   A lot of things have changed in my life lately, I've been living in Malta for a while. Now that I'm in this small and warm European country, I couldn't stop myself from shopping online.


   Today I'm going to share with you what I got from the Cultbeauty website. I placed my order on 7 October and it arrived in Malta on 15 October.
The Inkey List Fulvic Acid Brightening Cleanser:  I bought this affordable-price product that was on my list to try instead of my mini-size facial cleansing gel, which was about to run out. I am excited as it will be the first product I will use from The Inkey List. (12.70 €)


The Ordinary Hyaluronic Acid 2% + B5 30ML: I've used the brand's 100% Organic Cold-Pressed Moroccan Argan Oil and 100% Plant-Derived Squalane products before and I was not that impressed. However, when I decided to add hyaluronic acid to my skincare routine, I read a lot of reviews about this product. I can't wait to try it. (7.30 €)


Solgar Skin, Nails & Hair Formula Tablets:  For about two months, I have been experiencing intense hair loss and nail breakage, which I think is due to both stress and weather changes. Everywhere I go, I leave dozens of hairs behind and even though I cut my nails from the bottom, I can't prevent them from breaking. After a little research, I decided to try this food supplement for a month. Let's pray it works! (15.20 €)   I did not pay shipping fee for this purchase and have already created a new basket to buy soon!


   Until the next post, take care of yourself.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder